Kardinální chyba

KOCH: Samozřejmě, ty seš velkej reformátor a nestaráš se o "maličkosti". Ale existuje svatý pravidlo, Konrade, na který se nesmí zapomínat, bez ohledu na to, jestli šéfuješ trafice nebo katolický církvi. A jak zní to svatý pravidlo?

GLÖCKNER: Milovat Boha?

KOCH: (podrážděně) Cože? Jo… to taky. Ale nejdůležitější pravidlo zní: Vždycky musíš chránit vlastní kšeft. Za každou cenu. Svět tam venku je totiž lví smečka. Jakmile projeví starej lev slabost, přijdou mladý a sežerou ho. I s čepicí. A venku za dveřma číhá na naši slabost víc a víc šelem: laici, ateisti, feministi, komunisti, islamisti, novináři… vegetariáni. A ty všichni chtějí házet na naši církev špínu.

GLÖCKNER: Já vím. Svět je proti nám.

KOCH: Ano. A každá chyba, která vyjde najevo, nás připraví o důvěru milionů. Víra totiž potřebuje důvěru. Důvěru, že věříš v něco absolutně dobrýho a čistýho. A pokud to neposkytneme, nebudou lidi věřit v nás, ale v homeopatii, jógu, kváskovej chleba, farmářský trhy, echinaceu, červenou řepu nebo ketodietu. A proto se musíme všemi prostředky snažit, abysme byli bezchybný.

ALISTAIR BEATON, DIETMAR JACOBS

Kardinální chyba (Kardinalfehler)

komedie
4 muži, 2 ženy

Zdánlivě dokonalá malá německá diecéze. Ambiciózní biskup Konrad Glöckner se navíc prezentuje jako energický osvícenec a morální muž, který odhodlaně bojuje se všemi temnými stíny minulosti. Není divu, že ho Vatikán odmění návštěvou samotného papeže. Má požehnat tamní nejslavnější relikvii a strávit noc v biskupském paláci. Všechno musí proběhnout bez sebemenší chybičky. Jenže během příprav na návštěvu Svatého otce se pod zdánlivě dokonalým povrchem začne schylovat ke skandálu, který může smést nejen biskupa, ale i celou diecézi. Pro všechny zúčastněné tak začne platit jen jedno pravidlo: skandálu je třeba zabránit všemi možnými prostředky… Úplně všemi…

Tématem komedie je zneužívání moci v katolické církvi. Autorům se toto závažné téma podařilo zpracovat s velkou dávkou situačního i konverzačního humoru, satiry a lehké provokace.